Jak sprawdzić jakie urządzenia są w sieci – Poradnik krok po kroku

Często zdarza się, że w naszej sieci domowej mamy wiele różnych urządzeń podłączonych do Internetu. Może to być nasz laptop, smartfon, telewizor, konsola do gier czy też inne sprzęty. Czy jednak zastanawialiście się kiedyś, jak sprawdzić, jakie dokładnie urządzenia są aktualnie podłączone do naszej sieci? W tym poradniku przedstawiamy Wam kilka prostych sposobów, dzięki którym będziecie mogli dowiedzieć się, jakie urządzenia są aktualnie obecne w Waszej sieci.

Metoda 1: Wykorzystanie interfejsu routera

Pierwszą metodą, którą możecie zastosować, jest skorzystanie z interfejsu routera. Każdy router posiada panel zarządzania, do którego możemy się zalogować i sprawdzić, jakie urządzenia są podłączone do naszej sieci. Wystarczy wpisać adres IP routera, najczęściej 192.168.1.1 lub 192.168.0.1, w przeglądarkę internetową, zalogować się na swoje konto administratora i przejść do sekcji „Podłączone urządzenia”. Tam znajdziecie pełną listę wszystkich obecnych urządzeń w sieci.

Metoda 2: Skanowanie sieci przy użyciu oprogramowania

Jeśli nie chcecie korzystać z interfejsu routera, możecie skorzystać z różnego rodzaju oprogramowania, które pomoże Wam zidentyfikować urządzenia w sieci. Istnieje wiele darmowych narzędzi, które skanują sieć i podają listę podłączonych urządzeń. Jednym z popularnych programów jest „Advanced IP Scanner”. Po zainstalowaniu programu, wystarczy włączyć go i rozpocząć skanowanie sieci. Po chwili otrzymamy pełną listę wszystkich urządzeń, które są obecnie aktywne w sieci.

Metoda 3: Wykorzystanie aplikacji na smartfona

Jeśli nie posiadacie dostępu do komputera, a chcecie sprawdzić urządzenia w sieci, to dobrym rozwiązaniem może być skorzystanie z odpowiedniej aplikacji na smartfona. Na rynku dostępnych jest wiele darmowych aplikacji, które pozwalają na skanowanie sieci i wyświetlanie listy podłączonych urządzeń. Wystarczy wyszukać w sklepie aplikacji frazę „skanowanie sieci” i zainstalować wybraną przez siebie aplikację. Następnie wystarczy włączyć aplikację i rozpocząć skanowanie sieci. Po chwili otrzymamy pełną listę wszystkich urządzeń w naszej sieci.

  Jak sprawdzić IP urządzenia - Poradnik krok po kroku

Metoda 4: Sprawdzenie statusu połączenia sieciowego

Jeśli zależy nam tylko na sprawdzeniu, czy konkretne urządzenie jest obecne w sieci, to możemy skorzystać z metody sprawdzania statusu połączenia sieciowego. Wystarczy wejść w ustawienia swojego urządzenia np. laptopa, smartfona lub komputera, przejść do ustawień sieciowych i sprawdzić, czy posiada ono aktywne połączenie z siecią. Jeśli tak, to oznacza, że urządzenie jest aktualnie podłączone do sieci.

Podsumowanie

Sprawdzanie, jakie urządzenia są aktualnie podłączone do naszej sieci, może być bardzo przydatne. Dzięki temu możemy mieć pełną kontrolę nad naszą siecią i ewentualnie zabezpieczyć ją przed nieautoryzowanym dostępem. W tym poradniku przedstawiliśmy Wam cztery proste sposoby, dzięki którym dowiecie się, jakie urządzenia są obecnie podłączone do Waszej sieci. Wybierzcie tę metodę, która według Was będzie najbardziej odpowiednia i spróbujcie ją zastosować już dziś!